Wycieczka gimnazjalistów do Warszawy

W dniach 9,10 i 11 stycznia 2017 roku grupa 52 gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Korczynie wyjechała na wycieczkę do Warszawy. Organizacją wyjazdu zajęły się Alicja Korona, Grażyna Wącław. Opiekę nad młodzieżą sprawowali również nauczyciele: Anna Waśko, Ewa Sikora, Jolanta Michalik-Kozioł.

Wyjazd z Korczyny nastąpił wcześnie rano, ponieważ na godzinę 11.00 zaplanowano spotkanie z przewodnikiem, który zapoznał nas z zasadami gry miejskiej, dzięki której podzieleni na kilkunastoosobowe grupy samodzielnie odkrywaliśmy tajemnice Starego Miasta. W oparciu o otrzymaną mapę przeszliśmy Traktem Królewskim, odnajdując kolejne warszawskie zabytki oraz zapoznając się z tragicznymi oraz radosnymi momentami w dziejach Warszawy, jak również z jej najnowszą historią. Następnie z 30 piętra w Pałacu Kultury i Nauki mieliśmy możliwość podziwiania panoramy Warszawy. Później udaliśmy się do galerii Złote Tarasy, gdzie każdy mógł zjeść coś ciepłego. Po całodziennym bogatym i pełnym wrażeń programie udaliśmy się autokarem do Schroniska Młodzieżowego Syrenka, aby zregenerować siły po wyczerpującym dniu.

Następnego dnia po godzinie 9.00 zawitaliśmy do Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą tam poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.  Po wejściu do CNK wita wszystkich wyjątkowych rozmiarów wahadło Foucaulta z dwustupięćdziesięciokilogramową kulą pokazującą, w jaki sposób Ziemia obraca się wokół własnej osi.  Pierwszym elementem naszej wizyty w CNK było uczestnictwo w popularnych zajęciach laboratoryjnych, w związku z tym trzy kilkunastoosobowe grupy udały się odpowiednio do laboratorium fizycznego, chemicznego i biologicznego. Uczniowie pod kierunkiem pracowników Centrum mogli przeprowadzić doświadczenia, uczestnicząc w zajęciach związanych  z ww. dziedzinami. Następnie indywidualnie lub w grupach odkrywaliśmy liczne ciekawostki i tajemnice wystaw stałych i czasowych CNK. Można było m. in. przekonać się, jak naprawdę działa latający dywan, na specjalnej wadze unosić samego siebie, pokręcając dużym szklanym pojemnikiem z wodą, "wykopywać" dół w wodzie, uruchamiać syzyfową przekładnię czy uczyć się siebie poprzez umiejscawianie naszych narządów: serca, płuc, nerek we właściwym miejscu. Możliwości CNK są wręcz nieograniczone, każdy tam znajdzie coś dla siebie.

Po godzinie 14.00 odwiedziliśmy ponownie galerię Złote Tarasy, by w tamtejszym Multikinie obejrzeć film "Assassin's Creed" w technologii 3D oraz zjeść posiłek. Wieczorem udaliśmy się do Wilanowa, aby podziwiać Królewski Ogród Światła. Ta zimowa instalacja rozświetlająca ogród przy pałacu wilanowskim połączona z klasycznym podkładem muzycznym wzbudziła zachwyt widzów. Później udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do schroniska.

Ostatni dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od krótkiego spaceru do położonego nieopodal schroniska Muzeum Powstania Warszawskiego.  To wyjątkowe, niepowtarzalne miejsce stanowi  hołd mieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. Zanim po godzinie 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną, doświadczyliśmy jeszcze przyjemności zwiedzania Stadionu Narodowego. Najwięcej emocji wśród młodzieży wzbudziła jedna z szatni naszej reprezentacji narodowej, a szczególnie koszulki polskich piłkarzy.

Dzięki takim wyjazdom uczniowie zyskują możliwość bliższego poznania naszej stolicy oraz praktycznego zastosowania teorii poznawanych na lekcjach szkolnych. Nie dziwią w związku z tym entuzjastyczne opinie o wycieczce, gdyż, jak wiemy, najszybciej i najefektywniej uczymy się przez doświadczanie i przeżywanie.

Jolanta Michalik-Kozioł

zdjęcia: archiwum Zespołu Szkół w Korczynie